Hakkepuidu müük puiduhakke tootjate enampakkumisel

Hakkepuidu müük puiduhakke tootjatele tagab raiejäätmete ja virnastatud võsa müügist maksimaalse tulu. Käesoleval veebilehel on koondatud Eesti suuremad hakkepuidu kokkuostjad, kelle peamiseks tegevusalaks on hakkepuidu ost ja puiduhakke tootmine. 

Hakkepuidu müük enampakkumiskeskkonnas on müüja jaoks vahendustasuta ja ilma siduvate lepinguteta. Kui hakkepuidu müüja ei leia enampakkumiselt endale sobivas hinnaklassis hakkepuidu ostjat, siis ei kohusta keegi teda müügitehingus osalema.

Hakkepuidu ost toimub enampakkumise korras. Ostupakkumised tehakse hakkepuidu müüjale kas telefonitsi või siis e-posti aadressile. Hakkepuidu ostupakkumiste üle võib muidugi täiendavalt ostjaga kaubelda, kuid reeglina on hakkepuidu hind enampakkumisel vaid sentide küsimus.
hakkepuidu müük

VAHENDUS-

TASU

0%

Hakkepuidu müük puiduhakke tootjatele

Hakkepuidu müük puiduhakke tootjate tasuta enampakkumisel säästab hakkepuidu müüja aega interneti lehitsemise ja päringute sisestamise arvelt. Suurimaks boonuseks on hakkepuidu hind, mis balanseerib enampakkumisel tõese turuhinna ülempiiril.

Hakkepuidu ost

hakkepuidu ost
Hakkepuidu kokkuost raiejäätmete ja virnastatud võsa ning kasvava võsa raieõiguste näol. Kasvava võsa ost toimub võsamaterjalist toodetava puiduhakke puistekuupmeetrite alusel.

Virnastatud võsa ost

virnastatud võsa ost
Virnastatud võsa kokkuost toimub võsamaterjalist toodetava puiduhakke puistekuupmeetrite põhjal. Võsa peaks olema virnastatud laoplatsile või kõvakattega tee vahetusse lähedusse.

Raiejäätmete ost

raiejäätmete ost
Raiejäätmete kokkuost ebastandardsete tüvede, puulatvade ja oksarisu näol. Raiejäätmed virnastatakse koos võsamaterjaliga laoplatsile, kuhu puiduhakkur hiljem ligi pääseb.

Hakkepuidu hind

Hakkepuidu hind on viimastel aastatel läbi elanud pöörase hinnatõusu. Näiteks 2018. aastal maksti kliendile virnastatud võsamaterjali hakkimisel toodetud puiduhakke puistekuupmeetri eest 3 eurot. Niivõrd madala hinnataseme juures ei olnud kasvava võsa ülestöötamine metsaomaniku jaoks sugugi tuluallikas, vaid võsalõikuse eest pidi hoopis peale maksma. Seetõttu jätsid paljud metsaomanikud oma metsas hooldus- ja valgustusraied õigeaegselt teostamata.

Aastal 2020. oli hakkematerjali vajadus turul juba mõnevõrra suurem, kuna oli selge, et Euroopas hakatakse kivisõel töötavaid katlamaju järk-järgult sulgema ning üha enam võetakse nii meil kui mujal kasutusele maagaasil ja puiduhakkel töötavaid katlaid. Suurenenud puiduhakke nõudlus mõjutas ka kokkuostuhindu ja hakkepuidu m3 hind kerkis lühikese ajaga 7 euroni.

Järgneval paaril aastal kerkis hakkepuidu kokkuostuhind ühtlases tempos veelgi ja küündis 2022. aasta alguses juba 12 - 13 euroni.
hakkepuidu hind
  • qxio-android-arrow-dropright Hakkepuidu hind aastal 2022
  • qxio-android-arrow-dropright Hakkepuidu hind aastal 2023

Hakkepuidu hind aastal 2024

2024. aasta alguses püsis hakkepuidu m3 hind endiselt 15 euro piirimail. Kuna kodumaised katlamajad hakkepuidu kokkuostuhindade kergitamisega ei kiirustanud, siis asusid paljud puiduhakke tootjad suurema müügitulu nimel haket sadamakaidele vedama. Leidus ka hulgaliselt metsaomanikke, kes keeldusid 15 euroga hakkematerjali müümast ja ootasid kangekaelselt maagilise 20 eurose hinnalae kukkumist, mis oli toona ilmselgelt ebareaalne lootus.

Veebruarikuu algas aga ootamatute soojakraadidega ja koos lume sulamisega hakkas hakke hind hoopis sulamise märke näitama. Paljude metsaomanike kokkuvajunud oksahunnikud asetsesid sõna otseses mõttes põlvini vees ja harvad ei olnud juhtumid, kus autokraanaga oksarisu hakkurisse tõstes, see lumesulaveest lausa nirises. Seetõttu muutus hakkepuidu müümine paljude metsaomanike jaoks üsna keeruliseks, kuna huvilisi sellise vettinud hakkematerjal ostjate näol lihtsalt ei olnud.

Märtsikuu alguses oli lumikate valdavas osas Eestis ära sulanud ja paljud kõrvalteed olid muutunud poriseks ning raskeveokitele läbimatuks. Enamik omavalitsusi kehtestas seetõttu kõrvalteedel raskeveokite kaalupiirangu ning hakkematerjali kättesaamine muutus oluliselt keerulisemaks, mis hoidis vastu kevadet hakkepuidu kokkuostuhinnad veel suhteliselt kõrgel (14 euro piirimail).

Aprillikuus hakkas hakkepuidu m3 hind ootuspäraselt kivina kukkuma, kuna energiapuidu tarbimine oli soojakraadide saabudes oluliselt vähenenud. Hakkepuidu kokkuostuhind langes kiiresti 11 - 13 euro vahemikku.

Maikuu alguses valitses hakkepuidu turul olukord, kus puiduhakke tootjate lepingulised kohustused katlamajade ees olid suuremas osas täidetud. Hakkepuidu kokkuost jätkus veel väiksemahuliste lisalepingute täitmiseks, kuid enamus puiduhakke tootjaid olid oma hooaega lõpetamas. Viimaseid vajaminevaid hakkepuidu koguseid osteti maikuus 10 - 12 euro vahemikus.

Augustikuus hakkasid puiduhakke tootjad taaskord aktiviseeruma, kuna alustati hakkepuidu varumisega peatselt algavaks kütteperioodiks. Hakke hind püsib augustikuus olenevalt piirkonnast 10 - 13 euro vahemikus. Kõrgemalt hinnatakse eelnenud suvekuudel läbi kuivanud hakkematerjali.

Hakkepuidu hinnainfo on uuendatud 22. august 2024
Hinnainfot aitab koostada Eesti suurim hakkepuidu ostukeskkond METSAOST.eu

Hakkefirmad
oü reinpaul logo
Virumaa hakkefirma
  • qxif-checkRaiejäätmete kokkuost
  • qxif-checkVirnastatud võsa ost
  • qxif-checkHakkepuidu ost
  • qxif-checkPuiduhakke müük
  • qxif-checkPuiduhakke tootmine
renlog eesti oü logo
Hakkepuidu kokkuost üle Eesti
  • qxif-checkRaiejäätmete ost
  • qxif-checkKasvava võsa ost
  • qxif-checkVirnastatud võsa ost
  • qxif-checkHakkepuidu ost
  • qxif-checkPuiduhakke müük
  • qxif-checkPuiduhakke tootmine
lumbar oü logo
Pärnumaa hakkefirma
  • qxif-checkRaiejäätmete kokkuost
  • qxif-checkVirnastatud võsa ost
  • qxif-checkHakkepuidu ost
  • qxif-checkPuiduhakke müük
  • qxif-checkPuiduhakke tootmine
metsahake oü logo
oü karo mets logo
metsaost.eu logo
oü puukaru logo
saarte metsamajanduse oü logo

Hakkepuidu müük

Hakkepuidu hinnapäringu saatmisega ei kaasne lepingulisi kohustusi, ega rakendu komisjonitasu.
Sikuta ja lase lahti failid siia või lae üles

Kuidas müüa hakkepuitu?

Hakkepuidu müümine toimub juba virnastatud võsa või alles kasvava võsa raieõiguse müümise näol. Mõlemal juhul toimub omanikutulu arvestamine toodetud puiduhakke puistekuupmeetrite alusel ja alles pärast võsamaterjali hakkimist.
  • qxio-android-arrow-dropright Kuidas müüa virnastatud võsa?
    Virnastatud võsa müük leiab reeglina aset teepervel või võsamaterjali laoplatsil, kuhu raskeveokid ja puiduhakkur ligi pääsevad. Arvestada tuleks ka sellega, et veokid pärast laadimistöid teisest teeotsast välja pääseksid või siis laoplatsil ringi pöörama mahuksid.

    Võsa virnastamisel ei tohi oksi otsapidi teele ladustada. On täiesti piisav kui teeserva ja võsavirna vahele jääb 1,5 - 2 meetrit tühja maad. Seda põhjusel, et teepervele liiga lähedale virnastatud võsavirn piirab autojuhtide nähtavust ning võib seetõttu põhjustada liiklusohtlikke olukordi.

    Puiduhakkur asetseb reeglina veoautol või harvemini ka traktori järelhaagisel. Võsavirna kõrvale sõitnuna, klapitakse puiduhakkuril lahti lavats, millele võsamaterjal otsapidi ennem hakkurisse söötmist laadimiskraanaga peale tõstetakse. Ainuüksi lavatsi tõttu peaks puiduhakkuri ja oksavirna vahele jääma kuni 1,5 meetrit vaba ruumi.
  • qxio-android-arrow-dropright Kuidas müüa kasvavat võsa?
  • qxio-android-arrow-dropright Kui palju maksab võsalõikus?
  • qxio-android-arrow-dropright Kuidas giljotiiniga võsa lõigatakse?
  • qxio-android-arrow-dropright Kas hakkepuidu hind sõltub puidu sortimendist?
kuidas müüa hakkepuitu

Virnastatud võsa hind

Virnastatud võsa hind on teema, mis köidab paljusid metsaomanikke, kes on suuremas või väiksemas mahus oma kinnistul raietöid teostanud. Mis siin salata, kes siis ei tahaks teada saada, et millises summas tal raha raiejäätmete näol kraavipervel vedeleb.
virnastatud võsa hind
Võsavirnast toodetav puiduhakke täpne kogus selgub alles pärast võsamaterjali hakkimist, kuid mõne lihtsa arvutuse abil on võimalik toodetava puiduhakke kogust juba eelnevalt ette prognoosida.

Niisiis peaksime esmalt teada saama, et kui suur on raiejäätmete maht kuupmeetrites. Selleks korrutame võsavirna pikkuse selle laiusega ja saadud tulemuse omakorda oksavirna kõrgusega (pikkus x laius) x kõrgus = m3. Võsavirna kõrguse mõõtmisel peaksime valima keskmise tulemuse, kuna virna ladvapoolne ots on madalam kui tüvepoolne.

Eelneva tehte tulemusel saime teada, et mitu kuupmeetrit meil virnastatud võsamaterjali on. Kuna mahuühik kuupmeeter sisaldab ka õhuvahesid, siis järgmise tehte tulemusena peaksime võsavirnast õhu välja laskma.

Selleks, et teada saada kui mitu tihumeetrit meil tihedat puitu on, kasutame hakkepuidu koefitsenti 0,2. Tehe ise oleks järgmine: m3 x 0,2 = tm. Mida jämedam on materjal oksavirnas, seda kõrgem on ka koefitsent. Näiteks saeveskites kasutatakse ümarmaterjali mahust õhu ja koore paksuse mahaarvestamiseks koefitsenti 0,6.
Eelmise tehte tulemusel selgus meile tiheda puidu mass, mille meie raiejäätmed moodustavad. Järgmiseks peaksime teadma, et mitu kuupmeetrit puiduhakke puistet saab ühest tihumeetrist puidust. Vastus on umbes 2,8 puistekuupmeetrit (pm3).

Lõpetuseks saamegi teada, et kui palju puistekuupmeetreid puiduhaket meie võsavirnast on võimalik toota ja arvutuskäik selleks oleks järgmine: tm x 2,8 = pm3. Teades hinnangulist puiduhakke kogust, saame ennustatava tulu välja arvutada järgmiselt: pm3 x hakkepuidu hind = lõpptulu.