Kuidas müüa metsa?
- Kuidas müüa metsa? Metsa müümine võiks alguse saada võrreldavate hinnapakkumiste kogumisest. Selleks, et metsafirmade hinnapakkumisi hiljem analüüsida, oleks tark neid koguda e-posti vahendusel.
Metsa müümisel peaks ettevaatlikuks muutuma juhul, kui ostja müüjat tagant kiirustama hakkab ja kasvõi homme notari juurde tahab minna. Antud juhul oleks tark veel natuke ringi vaadata ja erinevatelt metsafirmadelt täiendavaid hinnapakumisi küsida.
Metsamaa müük oksjonil säästab hinnapakkumiste kogumise arvelt küll müüja aega, kuid tähelepanu tuleks pöörata sellele, et kas ja kui palju tehingu lõppsummast oksjonipidajale tuleb loovutada. - Kuidas müüa osa metsakinnistust?
- Kuidas müüa oma vanematele kuuluvat metsa?
- Kuidas müüa kaasomandis olevat metsakinnistut?
- Kuidas müüa arestitud metsakinnistut?
Metsamaa müük ja tulumaks
Tulumaks metsa müügist on 22% müügisummast. Olukorras kus metsamaa on eelnevatel aastatel ise ostetud, mõistetakse müügitulu all summat, mis jääb metsamaa ostu- ja müügisumma vahele.
Pärandvarana omandatud metsamaa müümine võib metsa müüja tulumaksu kohustusest vabastada juhul, kui metsakinnistu on tagastatud selle algsele omanikule omandireformi käigus. Sellisel juhul kehtib tulumaksuvabastus vaid esmase müügitehingu korral ja ei kehti kinkelepigu puhul.
Kui pärandvara on selle eelmise omaniku poolt kunagi ostetud, siis kuulub pärija müügitulu täies ulatuses maksustamisele. Välja arvatud juhul, kui pärijal on esitada dokumenteeritud kuludokumendid, mis tõendavad tema kulutusi kõnealuse metsamaa majandamisel.
2025. aastal kehtib tulumaksuvaba piirmäär, mis on tööealisele inimesele 654 eurot kuus. Vanaduspensioni eas inimeste tulumaksuvabastus on 704 eurot kuus, mis ei olene sissetuleku suurusest.
Maksu- ja Tolliameti kodulehel, leiab iga inimene pärast sisselogimist detailse ülevaate eelmisel kalendriaastal teenitud tuludest ja võimalikest kohustustest tulumaksu tagastamisel.